Skillnad mellan versioner av "Decimant 1651, Kropp"
Från LuggudeWiki
Jerlerup (diskussion | bidrag) (Skapade sidan med '== Decimantboken för Kropps Socken 1651. == {| {{table}} | align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''Kropp''' |- | Kongens och Cronens Thiennere. HELA GÅRDAR |- | 1.||Ollu...') |
Jerlerup (diskussion | bidrag) |
||
| Rad 10: | Rad 10: | ||
| II. Adelens Thiennere. Welb: Stalder Kaassis Thiennere. HELA GÅRDAR | | II. Adelens Thiennere. Welb: Stalder Kaassis Thiennere. HELA GÅRDAR | ||
|- | |- | ||
| − | + | | l. Hanns hannssenn | |
|- | |- | ||
| − | | 2. | + | | 2. Niels Suendtsen |
|- | |- | ||
| − | | 3. | + | | 3. Suend Lassenn |
|- | |- | ||
| − | | 4. | + | | 4. Anders pederssenn |
|- | |- | ||
| − | | 5. | + | | 5. Jenns Olssenn |
|- | |- | ||
| − | | 6. | + | | 6. Peder Huner |
|- | |- | ||
| − | + | | 7. Olle Gundessen | |
|- | |- | ||
| − | | 8. | + | | 8. Anders Jepssenn |
|- | |- | ||
| − | | 9. | + | | 9. Suend Huner |
|- | |- | ||
| − | | 10. | + | | 10. Jenns Nielssenn |
|- | |- | ||
| − | | 11. | + | | 11. Peder Lauridzenn |
|- | |- | ||
| − | | 12. | + | | 12. Karl Suendtzenn |
|- | |- | ||
| − | | 13. | + | | 13. Anders Börgessenn |
|- | |- | ||
| − | | 14. | + | | 14. Anders pederssenn |
|- | |- | ||
| − | | 15. | + | | 15. Niels madtzenn |
|- | |- | ||
| − | | 16. | + | | 16. Zönne Rassmussenn |
|- | |- | ||
| − | | 17. | + | | 17. Niels Suendtzenn |
|- | |- | ||
| − | | 18. | + | | 18. Pouel hanssenn |
|- | |- | ||
| − | | 19. | + | | 19. Niels pedersen |
|- | |- | ||
| − | | 20. | + | | 20. Peder Andcrsenn |
|- | |- | ||
| HALVA GÅRDAR | | HALVA GÅRDAR | ||
|- | |- | ||
| − | | 1. | + | | 1. Peder Sönnesenn |
|- | |- | ||
| − | | 2. | + | | 2. Anders Anderssen |
|- | |- | ||
| − | | 3. | + | | 3. Pouel Suendtzen |
|- | |- | ||
| − | | 4. | + | | 4. Oue Suendtzenn |
|- | |- | ||
| − | | 5. | + | | 5. Jenns Huner |
|- | |- | ||
| − | | 6. | + | | 6. Christopher Broerssenn |
|- | |- | ||
| − | | 7. | + | | 7. Jens Nielsenn |
|- | |- | ||
| − | | 8. | + | | 8. Olle Mogensenn |
|- | |- | ||
| − | | 9. | + | | 9. Rasmus pederssen |
|- | |- | ||
| − | | 10. | + | | 10. Peder Lauridzen |
|- | |- | ||
| − | | 11. | + | | 11. Rasmus Christophensenn |
|- | |- | ||
| − | | 12. | + | | 12. Anders Rassmussenn |
|- | |- | ||
| − | | 13. | + | | 13. Bendt Olssen |
|- | |- | ||
| − | | 14. | + | | 14. Boende jensen |
|- | |- | ||
| − | | 15 | + | | 15 Mogens moegensen |
|- | |- | ||
| − | | 16. | + | | 16. Grube Nielsen |
|- | |- | ||
| − | | 17. | + | | 17. Anders Ingellsen |
|- | |- | ||
| − | | 18. | + | | 18. Niels Thygesen |
|- | |- | ||
| − | | 19. | + | | 19. Bendt Seuetsen |
|- | |- | ||
| − | | 20. | + | | 20. Anders pouelsenn |
|- | |- | ||
| − | | 21. | + | | 21. Peder Grueb |
| | | | ||
| − | | 22. | + | | 22. Thrued Anderssenn |
|- | |- | ||
| − | | 23. | + | | 23. Pouel Andersen |
|- | |- | ||
| − | | 24. | + | | 24. Anders Olsenn |
|- | |- | ||
| − | | 25. | + | | 25. Hans Anderssenn |
|- | |- | ||
| FJÄRDEDELSGÅRDAR | | FJÄRDEDELSGÅRDAR | ||
|- | |- | ||
| − | | 1. | + | | 1. Mogens Mogensen Buncke |
|- | |- | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| − | | 2. | + | | 2. Erich pouelssenn |
|- | |- | ||
| − | | 3. | + | | 3. Throels Ebessenn |
|- | |- | ||
| − | | 4. | + | | 4. Peder Mortenssenn |
|- | |- | ||
| − | | 5. | + | | 5. Joen Suendtzenn |
|- | |- | ||
| BOELL | | BOELL | ||
|- | |- | ||
| − | | 1. | + | | 1. Peder Nielsenn |
|- | |- | ||
| − | | 2. | + | | 2. Hans Mortenssenn |
|- | |- | ||
| − | | 3. | + | | 3. Gunder Schoemager |
|- | |- | ||
| − | | 4. | + | | 4. Suend pederssenn |
|- | |- | ||
| − | | 5. | + | | 5. Jenns Wrtegaardsmand, |
|- | |- | ||
| Welb. Ingeborig Pasbierigs Thiennere,HELA GÅRDAR | | Welb. Ingeborig Pasbierigs Thiennere,HELA GÅRDAR | ||
|- | |- | ||
| − | | 1. | + | | 1. Jenns Eshildssenn |
|- | |- | ||
| − | | 2. | + | | 2. Peder Anderssen |
|- | |- | ||
| − | | 3. | + | | 3. Niels Biörnsen |
|- | |- | ||
| − | | 4. | + | | 4. Jenns Anderssenn |
|- | |- | ||
| HALVA GÅRDAR | | HALVA GÅRDAR | ||
|- | |- | ||
| − | | 1. | + | | 1. Suend pederssenn |
|- | |- | ||
| − | | 2. | + | | 2. Peder Suendtzenn |
|- | |- | ||
| − | | 3. | + | | 3. Thure Hagenssenn |
|- | |- | ||
| − | | 4. | + | | 4. Jens lauridtzenn |
|- | |- | ||
| − | | 5. | + | | 5. Suend Nielssenn |
|- | |- | ||
| BOELL | | BOELL | ||
|- | |- | ||
| − | | 1. | + | | 1. Michel Jennssenn |
|- | |- | ||
| Welb: H. Holger Rossenkrandtzis Thiennere HELA GÅRDAR | | Welb: H. Holger Rossenkrandtzis Thiennere HELA GÅRDAR | ||
|- | |- | ||
| − | | 1. | + | | 1. Bendt pedersen |
|- | |- | ||
| − | | 2. | + | | 2. Lauridz Gundessenn |
|- | |- | ||
| − | | 3. | + | | 3. Jenns pederssenn |
| − | |||
| − | |||
|- | |- | ||
| HALVA GÅRDAR | | HALVA GÅRDAR | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | Anders jensen |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Thröels Jensen |
|- | |- | ||
| Capitels Thiennere. HELA GÅRDAR | | Capitels Thiennere. HELA GÅRDAR | ||
|- | |- | ||
| − | | 1. | + | | 1. Axel Gudmanssenn |
|- | |- | ||
| − | | 2. | + | | 2. Suend Nielsen |
|- | |- | ||
| − | | 3. | + | | 3. Olle Pedersen |
|- | |- | ||
| − | | 4. | + | | 4. Peder Pedersen |
|- | |- | ||
| Halffue Gaarde. | | Halffue Gaarde. | ||
|- | |- | ||
| − | | 1. | + | | 1. Thröels Bendtsen |
|- | |- | ||
| | | | ||
Versionen från 14 december 2011 kl. 15.33
Decimantboken för Kropps Socken 1651.
| Kropp | ||
| Kongens och Cronens Thiennere. HELA GÅRDAR | ||
| 1. | Olluff Lauridtsenn. | |
| II. Adelens Thiennere. Welb: Stalder Kaassis Thiennere. HELA GÅRDAR | ||
| l. Hanns hannssenn | ||
| 2. Niels Suendtsen | ||
| 3. Suend Lassenn | ||
| 4. Anders pederssenn | ||
| 5. Jenns Olssenn | ||
| 6. Peder Huner | ||
| 7. Olle Gundessen | ||
| 8. Anders Jepssenn | ||
| 9. Suend Huner | ||
| 10. Jenns Nielssenn | ||
| 11. Peder Lauridzenn | ||
| 12. Karl Suendtzenn | ||
| 13. Anders Börgessenn | ||
| 14. Anders pederssenn | ||
| 15. Niels madtzenn | ||
| 16. Zönne Rassmussenn | ||
| 17. Niels Suendtzenn | ||
| 18. Pouel hanssenn | ||
| 19. Niels pedersen | ||
| 20. Peder Andcrsenn | ||
| HALVA GÅRDAR | ||
| 1. Peder Sönnesenn | ||
| 2. Anders Anderssen | ||
| 3. Pouel Suendtzen | ||
| 4. Oue Suendtzenn | ||
| 5. Jenns Huner | ||
| 6. Christopher Broerssenn | ||
| 7. Jens Nielsenn | ||
| 8. Olle Mogensenn | ||
| 9. Rasmus pederssen | ||
| 10. Peder Lauridzen | ||
| 11. Rasmus Christophensenn | ||
| 12. Anders Rassmussenn | ||
| 13. Bendt Olssen | ||
| 14. Boende jensen | ||
| 15 Mogens moegensen | ||
| 16. Grube Nielsen | ||
| 17. Anders Ingellsen | ||
| 18. Niels Thygesen | ||
| 19. Bendt Seuetsen | ||
| 20. Anders pouelsenn | ||
| 21. Peder Grueb | 22. Thrued Anderssenn | |
| 23. Pouel Andersen | ||
| 24. Anders Olsenn | ||
| 25. Hans Anderssenn | ||
| FJÄRDEDELSGÅRDAR | ||
| 1. Mogens Mogensen Buncke | ||
| 2. Erich pouelssenn | ||
| 3. Throels Ebessenn | ||
| 4. Peder Mortenssenn | ||
| 5. Joen Suendtzenn | ||
| BOELL | ||
| 1. Peder Nielsenn | ||
| 2. Hans Mortenssenn | ||
| 3. Gunder Schoemager | ||
| 4. Suend pederssenn | ||
| 5. Jenns Wrtegaardsmand, | ||
| Welb. Ingeborig Pasbierigs Thiennere,HELA GÅRDAR | ||
| 1. Jenns Eshildssenn | ||
| 2. Peder Anderssen | ||
| 3. Niels Biörnsen | ||
| 4. Jenns Anderssenn | ||
| HALVA GÅRDAR | ||
| 1. Suend pederssenn | ||
| 2. Peder Suendtzenn | ||
| 3. Thure Hagenssenn | ||
| 4. Jens lauridtzenn | ||
| 5. Suend Nielssenn | ||
| BOELL | ||
| 1. Michel Jennssenn | ||
| Welb: H. Holger Rossenkrandtzis Thiennere HELA GÅRDAR | ||
| 1. Bendt pedersen | ||
| 2. Lauridz Gundessenn | ||
| 3. Jenns pederssenn | ||
| HALVA GÅRDAR | ||
| Anders jensen | ||
| Thröels Jensen | ||
| Capitels Thiennere. HELA GÅRDAR | ||
| 1. Axel Gudmanssenn | ||
| 2. Suend Nielsen | ||
| 3. Olle Pedersen | ||
| 4. Peder Pedersen | ||
| Halffue Gaarde. | ||
| 1. Thröels Bendtsen | ||
(Avskriven av Torbjörn Jerlerup. Källa: [1] Decimantboken 1651, Skånsk Senmedeltid och renässans - 21)