Skillnad mellan versioner av "Mtl 1670, Kattarp"
Från LuggudeWiki
Jerlerup (diskussion | bidrag) (Skapade sidan med 'thumb|350px|Generalstabskartan 1861 över Kattarp. (Lantmäteriet). thumb|350px|Allerums socken (+ Kattarp) 1684. == Mantalslä...') |
Jerlerup (diskussion | bidrag) |
||
| Rad 23: | Rad 23: | ||
| Per Pålsson | | Per Pålsson | ||
|- | |- | ||
| − | | Anders Trulsson +h (en noterad som gammal/vanför, trol Anders) | + | | Anders Trulsson +h (en person noterad som gammal och/el. vanför, trol Anders) |
|- | |- | ||
| Jeppa Persson +h | | Jeppa Persson +h | ||
Versionen från 8 januari 2011 kl. 21.59
Mantalslängd för Kattarps socken år 1670
| namn/ort |
| Truels Andersson +h KATTARPS BY |
| Anders Gunnarsson +h |
| Anders Andersson +h |
| Jeppa Olsson +h |
| Brodh Ebbasson |
| Bängt Johansson +h |
| Gunnar Andersson +h |
| Per Pålsson |
| Anders Trulsson +h (en person noterad som gammal och/el. vanför, trol Anders) |
| Jeppa Persson +h |
| Nils Andersson +h |
| Bonde Ingelsson +h |
| Lars Bängtsson +h |
| Oloff Pärsson +h |
| Nils Pärsson +h |
| Gunnar Pärsson SIGNETORP |
| Per Ingelsson +h |
| Tyge Nilsson +h |
| Erich Erichsson +h |
| Swän Arfwedsson +h |
| Oloff Arfwedsson +h |
| Anders Andersson +h EBBARP |
| Måns Bondesson +h |
| Oloff Esbiörnssons änka ÖSTRABY |
| Hans Olsson +h |
| Christen Andersson +h +2 söner (Ch. ej noterad. Skatteundantagen?) |
| Nils Jönsson +h |
| Jöns Bondesson +h ("i gåre" - gamla/sjuka) |
| Oloff Thygasson i SKAVE |
| Ryttaren: Kork? i Östraby |
| Ryttaren: Mattis i Håkantorp |
| Ryttaren: Oloff Snabb/Nabb |
| Ryttaren: Jon Åhl |