Skillnad mellan versioner av "Mtl 1606, Väsby"
Från LuggudeWiki
Jerlerup (diskussion | bidrag) |
|||
| (8 mellanliggande versioner av 2 användare visas inte) | |||
| Rad 34: | Rad 34: | ||
| Sönne Suendsen | | Sönne Suendsen | ||
|- | |- | ||
| − | | Önde Ebbessen | + | | [[Önner_Ebbesson_i_Ingelsträde|Önde Ebbessen]] |
|- | |- | ||
| + Olle | | + Olle | ||
| Rad 100: | Rad 100: | ||
| '''LÅNGARÖD''' | | '''LÅNGARÖD''' | ||
|- | |- | ||
| − | | Moegens | + | | [[Måns Persson i Långaröd|Moegens]] |
|- | |- | ||
| + Niels | | + Niels | ||
| Rad 114: | Rad 114: | ||
| '''GÖSSARP''' | | '''GÖSSARP''' | ||
|- | |- | ||
| − | | Per Suendsen | + | | [[Per Svensson i Gössarp|Per Suendsen]] |
|- | |- | ||
| Annders Nielsen | | Annders Nielsen | ||
| Rad 140: | Rad 140: | ||
| HUSTOFTA | | HUSTOFTA | ||
|- | |- | ||
| − | | Per Jeppsen | + | | [[Per Jeppsson i Hustofta|Per Jeppsen]] |
|- | |- | ||
| Jep Nielsen | | Jep Nielsen | ||
| Rad 168: | Rad 168: | ||
| Annders | | Annders | ||
|- | |- | ||
| − | | ''' | + | | '''GÖSSARP''' |
|- | |- | ||
| − | | Jenns Anndersen | + | | [[Jöns Andersson i Gössarp|Jenns Anndersen]] |
|- | |- | ||
| '''KROKSTORP''' | | '''KROKSTORP''' | ||
|- | |- | ||
| − | | Annders haggensen | + | | [[Anders Håkansson i Krokstorp|Annders haggensen]] |
|- | |- | ||
| '''ORNAKÄRR''' | | '''ORNAKÄRR''' | ||
| Rad 210: | Rad 210: | ||
| Mougenns | | Mougenns | ||
|- | |- | ||
| − | | ''' | + | | '''HULTABO''' |
|- | |- | ||
| Per Nielsen | | Per Nielsen | ||
| Rad 298: | Rad 298: | ||
| '''VÅTAMOSSE''' | | '''VÅTAMOSSE''' | ||
|- | |- | ||
| − | | Jenns Pedersen | + | | [[Jöns Persson i Våtamosse|Jenns Pedersen]] |
|- | |- | ||
| '''INGELSTRÄDE''' | | '''INGELSTRÄDE''' | ||
Nuvarande version från 30 november 2011 kl. 22.48
Mantalslängd för Väsby socken 1606
| Namn/Ort (+ = drängar/gårdsmän) |
| ****** JORDEGNA BÖNDER ****** |
| HULTA |
| Jepe |
| + Per Tuesen |
| + Per |
| + Truls |
| DANHULT |
| Lass Mougensen |
| + Helle |
| Per Nielsen |
| + Jens |
| INGELSTRÄDE |
| Sönne Suendsen |
| Önde Ebbessen |
| + Olle |
| Sönne |
| + Mougenns |
| Jenns Rasmussen |
| + Olle |
| Niels |
| + Per |
| Peder Anndersen |
| + Per |
| BRANDSTORP |
| Joen Nielsen |
| + Sönne |
| + Niels |
| + Niels Öndesen |
| KLAPPE |
| Peder Lassen |
| + Kielld |
| BUSKERÖD |
| Oluff Sönnesen |
| + Lauridts |
| Jeppe |
| Niels Önnersen |
| + dräng och gårdsman |
| Peder Ebbesen |
| Siunne |
| Niels |
| ESPERÖD |
| Lauridtz Giordsen |
| + Lauridtz |
| Hanns Nielsen |
| + Per |
| LÅNGARÖD |
| Moegens |
| + Niels |
| Joen Ottesen |
| + Jahann |
| + Per Jennsen |
| Annders Anndersen |
| GÖSSARP |
| Per Suendsen |
| Annders Nielsen |
| ORNAKÄRR |
| Möllegården |
| + Lass Sönnesen |
| + Henndrick |
| Lass Oelsen |
| + Thröels |
| Lauridts Jennsen |
| + Lauridts |
| BRÄCKE |
| Niels Arrdtzen |
| HUSTOFTA |
| Per Jeppsen |
| Jep Nielsen |
| + Olle |
| Suennd Jennsen |
| ***** FESTEBÖNDER ****** |
| RY |
| Moegenns Nielsen |
| + dräng |
| SVANEBÄCK |
| Je? Pollsen??? |
| STEGLINGE |
| Jenns Hanssen |
| Pottenborg |
| Annders |
| GÖSSARP |
| Jenns Anndersen |
| KROKSTORP |
| Annders haggensen |
| ORNAKÄRR |
| Per Benndsen |
| Niels Thrölsen |
| Jenns Hannsen |
| Jep Persen |
| Olle Persen |
| Bennt Gundersen |
| Lauridtz Persen |
| Karna??? Skreders??? |
| BRÄCKE |
| Niels Findsen |
| Suend Suendsen |
| HUSTOFTA |
| Jenns Persen |
| KNAPELYCKE |
| Suenndh |
| Mougenns |
| HULTABO |
| Per Nielsen |
| Bennt Anndersen |
| Suend Nielsen |
| TJÖRRÖD |
| Mougenns Suendsen |
| Jenns Oelsen |
| Per Hellesen |
| Jens Hellesen |
| Ole Nielsen |
| Niels Mougensen |
| Joen Persen |
| Mougenns Thuesen |
| Annders Önndersen |
| MÅARP & Troligen har PLÖNINGE räknats in här. |
| Rasmus Persen |
| Bennt Persen |
| Jenns Persen |
| Niels Perssen |
| Peder Jensen |
| Jenns Nielsen |
| Sönne Pouelsen |
| + gårdsman (enda i Väsby, Måarp, Plön. att ha det |
| Lass Nielsen |
| Oluff Persen |
| Helle Benttsen |
| Niels Pedersen |
| VÄSBY BY |
| Lass Persen |
| Helle Perssen |
| Joen Adtzersen |
| Bennt Nielsen |
| Niels barkgrd/backgrd |
| Clemmid Jensen |
| Peder Staffensen |
| Niels Moensen |
| Lauridts W Bolie |
| VÄSBY BY, HOVGÅRDEN |
| Niels Pollsen |
| Per |
| Mougenns |
| LÖNSKOG |
| Jenns Schriffuer |
| VÅTAMOSSE |
| Jenns Pedersen |
| INGELSTRÄDE |
| Christenn Adtzersenn |
| ESPERÖD |
| Niells Gonnarsen |
| KLAR |